top of page

Річка Дніпро

Дніпро. Славутич, Борисфен, Узу, Данапріс... Це назви Дніпра у різні часи. Протяжність річки становить нині 2175 км (з них у межах України — 1095 км), площа басейну — 504 тис. кв. км. Свій початок Дніпро бере з невеликого джерела поблизу села Клецово Смоленської обл.

Можливості Дніпра справді безмежні: це і джерело питної та технологічної води, зрошення засушливих земель, транспортний шлях, гідроенергетика та рибне господарство. Ця ріка за рік переносить у середньому понад 50 млрд. куб. м прісної води і є її основним джерелом.

Здавна ріка мала велике торговельно-транспортне значення. «Батько історії» Геродот ще в 445–444 рр. до Р. X. (майже за тисячоліття до князя Кия) захоплено описував багатства Дніпра, називаючи його третьою за величиною річкою світу після Нілу та Дунаю і другою після Нілу за своєю корисністю. «Серед інших річок, — писав Геродот, — Борисфен є найприбутковішим: він дає найчудовіші та найрозкішніші пасовиська для худоби, гарну рибу у величезній кількості. Вода його на смак дуже приємна, чиста... Уздовж нього тягнуться чудові орні землі або росте дуже висока трава у тих місцях, де не засівається хліб. У гирлі річки сама собою збирається сіль у величезній кількості. У Борисфені водяться величезні риби без хребетного стовпа, що називаються антакаями [осетрові] і які йдуть на соління...» [Геродот, Кн. 4].

У X ст. сформувався міжнародний водний торговий шлях «з варяг у греки» завдовжки 3 тис. км, що складався з системи річкових шляхів, включаючи Дніпро, і волоків між ними. Він з’єднував країни Скандинавії та Балтії з Руссю та Візантією і причорноморськими державами.

У результаті комплексного гідротехнічного будівництва Дніпро у XX ст. перетворено на глибоководний шлях (13,5 м на фарватері). Він судноплавний на 1990 км, від гирла до міста Дорогобужа (РФ). У той самий час побудова Київської ГЕС та утворення Київського водосховища суттєво погіршила екологічну ситуацію у регіоні, з осетрами, яких ловили ще у ХІХ ст., довелося попрощатися.

Особливе місце належить Дніпру і в історичному житті Києва. Місто розташовано в середній течії ріки, зараз знаходиться на обох її берегах. На правому березі Дніпра місто простягається на 24 км, на лівому — на 15 км. Ширина Дніпра у межах Києва 400–600 м, глибина — 6–12 м, на мілині ширина сягає 800–1000 м при глибині 4–5 м.

18.jpg
bottom of page