top of page

Галерея на Дальніх печерах

Крита Галерея є рядовим обʼєктом в архітектурному ансамблі Дальніх печер.

Збудована у 1864 році на крутому схилі правого берега р. Дніпра у східній частині Дальньопечерного пагорбу з метою комфортного переходу до давнього (нижнього) входу в Дальні та Варязькі печери (корпус № 73).

Галерея - зігзагоподібна в плані споруду, витягнута по осі схід-захід, зведена на цегляних підмурках. Несучими конструкціями споруди є цегляні стовпи, міжстовпний простір - деревʼяний, з південного боку глухий, з північного має півциркульні засклені вікна, дах двосхилий.

З Дальнопечерної площі вхід у Галерею здійснюється через павільйон, збудований південніше Аннозачаттієвської церкви наприкінці ХІХ століття (арх. В. Ніколаєв). Це мурована в плані квадратна будівля, одноповерхова із західного боку, двоповерхова - зі східного. Декоративне оформлення фасадів стримане, за виключенням оздоблення західного фасаду. Західний фасад має вигляд аркадної галереї вирішений у формах неоросійського стилю з використанням лопаток з багатопрофільними філенками, що розкреповані вінчаючим карнизом з сухариками. Лопатки бокових арок зверху акцентовано кокошниками, а центральна арка – невеликим фронтоном. Є припущення, що аркада є більш пізньої прибудовою до основного обʼєму павільйону. Інші фасади розчленовано міжповерховим карнизом, рядом лопаток, розкрепованих багатопрофільним вінчаючим карнизом з сухариками. Віконні отвори фасадів другого поверху оздоблені прямокутними сандриками та фігурними наличниками. Основний обʼєм павільйону накритий шатровим дахом. Зі зміщенням на захід від центру даху влаштовано деревʼяний барабан з шатровим куполом, що увінчується маківкою з хрестом.

Сучасні Галерея та Вхідній павільйон побудовані на місці раніше існуючих, про що свідчать  іконографічні матеріали кінця ХУІІ – початку ХУІІІ століть.

На даний час використовується Свято-Успенською Києво-Печерською Лаврою за призначенням.

bottom of page