Київська ратуша
Ратуша — споруда міського магістрату. Знаходилася поруч з Гостиним двором (сучасний сквер) Контрактової площі. Дата побудови невідома (очевидно, існувала з XVI ст.), її зображення є на малюнках А. Вестерфельда (1651 р.), плані Ушакова (1695 р.). До 1697 р. була дерев’яною. Кам’яниця горіла у 1718 р., була відбудована у 1737 р. (під час відбудови магістрат розташовувався навпроти Воскресенської церкви, на місці сучасної пожежної частини). Судячи із зображень, споруда ратуші мала барочні форми. Згадують про дивний годинник — механічну фігуру архистратига Михаїла, який бив списом у пащу змія стільки разів, скільки годин пробило. Із пащі сипалися іскри завдяки спеціальному пристрою. На одному з виступів ратуші стояла мідна статуя богині Феміди з вагами та мечем.
Києво-подільські мешканці за статутом Магдебурзького права звільнялися від служби в армії та складали особливий міщанський корпус. Магістрат мав свою муніципальну кавалерію — «Золоту корогву», яка призначалася для захисту міста і складалася із заможних міщан (500 чоловік). Інші громадяни мали свій озброєний міщанський корпус, розділений на цехи (200 чоловік). Ополченці несли варту на подільських укріпленнях, проте їх головний обов’язок складали урочисті конвоювання знатних гостей та церемоніальні паради на міських святах — магдебурзьких церемоніях. Київська міліція формувалася за образом козацького війська з національними костюмами та командами українською мовою. Очолювали корпус обрані отамани — «реґіментарі». Міське військо було ліквідовано указом імператора у 1835 р. Останнім регіментарем був улюбленець киян — ратсгер (радник) магістрату Андрій Мажний (1826–1835 рр.). Якоїсь реальної небезпеки для імперської влади це військо не складало, проте нагадувало Миколаю ІІ про український національний патріотизм.
Після пожежі 1811 р. магістрат було переведено до будинку Сухоти. Були проєкти відновлення міської ратуші, проте її так і не відновляли — магістрат занепадав, магдебурзьке право залишалося тільки на папері. Зараз існують проєкти відновлення ратуші в зв’язку із перебудовою Контрактової площі.